Çocuk Resimleri Analizi Kapsamlı Kurs

If you don't want to miss any Free Coupon or want to get faster updates kindly join our Telegram Channel 👉 Here 👈.

Çocuk Resimleri Analizi Kapsamlı Dersleri

Açıklama

Bir çocuk birçok şekilde iletişim kurar. Sözlü iletişim, zihnine sadece küçük bir içgörü sunar. Çizimlerini analiz etmek, zihinsel ve psikolojik durumu hakkında daha derin bir anlayış sağlayabilir. Kişiliğinin daha iyi anlaşılmasını sağlar ve ayrıca ebeveynlere ve terapistlere, çocuğun zor ve stresli durumları atlatmasına yardımcı olacak bir ortam sunar.

Çocuklarımızı anlamak için genellikle tamamen sözlü iletişime güveniriz. Ancak bu, insanın iletişim kurma yeteneğinin sadece yüzde 10’unu oluşturur. Diğer iletişim biçimlerini incelemek bir ebeveyn için daha da önemlidir çünkü çocuklar genellikle duygularının farkında değildir.

Ayrıca, daha küçük çocuklar onları sözlü olarak ifade edecek kadar açık sözlü olmayabilirler. Bir çocuğun çizimlerini incelemek, onun zihniyetini anlamanın iyi bir yolu olabilir. Ona bir dizi boya kalemi veya sulu boya içeren bir çizim ve boyama kitabı gibi boyama araçları verin ve kullandığı renklere, yaptığı vuruşlara ve resmin genel “hissine” dikkat edin. Terapistler ayrıca çizim yapmanın stresi ifade etmenin ve zor zamanlarda rahatlamanın iyi bir yolu olduğuna inanırlar. Doktorlar, sanat terapisi yoluyla yatak ıslatma, parmak emme ve kekemelik gibi sorunları tedavi etmede başarılı oldular. Çocuğunuzun resmine ilk bakış bazen onun ne hissettiğini ortaya çıkarabilir. Resme bakın ve ne hissettiğinizi görün. İç karartıcı veya rahatsız görünüyor mu? Bu sorunun cevabı size çocuğunuzun düşüncelerine dair ilk ipucunu verecektir.

Kullandığı renkler daha sonra gelir. Çocuklar büyüdükçe çok çeşitli deneyimlere ve duygulara maruz kalırlar – karşılaştıkları her şey heyecan verici ve yenidir! Sağlıklı bir çocuğun tüm bu bilgilere ve duyusal girdilere tepkisi, çizimlerinde geniş bir renk yelpazesi kullanmak olacaktır. Çocuğunuz çizimlerinde ne kadar çok renk kullanırsa, hayata karşı o kadar mutlu ve heyecanlıdır! Renkler ayrıca duyguları basit bir kalemden daha iyi ifade etmeye yardımcı olur. Bu nedenle, belirli bir rengin aşırı kullanımı, çocuğun duygusal durumunu da gösterebilir. Bu, renk psikolojisinin bulgularıyla uyumludur. Genel olarak mavi ve yeşili çok kullanan bir çocuk mutlu ve uyumludur. Turuncu ve sarı gibi parlak ve sıcak renkler neşeyi ifade ederken, özellikle kendi içinde hüzünlü olan çizimlerdeki koyu renkler yardıma ihtiyacı olan bir çocuğu gösterebilir.

Bir çocuk çizimlerini eksik bırakırsa veya hafif tereddütlü çizgiler çizerse, cesaretlendirilmeye ihtiyacı olabilir. Bu tür çizimler tereddütlü, güvensiz bir çocuğa işaret eder. Eksik çizimler, sıradan bir dürtüsel kişiliğin bir göstergesi olabilir. Bununla birlikte, kalıp daha uzun bir süre devam ederse, bir ebeveyn yardım aramayı düşünebilir. Çok fazla silme ve düzeltme, yüksek düzeyde kaygıyı gösterebilir. Tersine, çok fazla süsleme, çocuğun dikkat ihtiyacının bir göstergesi olabilir.

Sayfada bir çocuğun resim çizdiği yer, çocuğun zihinsel durumunu da gösterebilir, ancak bu, daha iyi motor becerileri olan daha büyük çocuklar için geçerli olacaktır. Sayfanın sol tarafına resim çizen çocuk utangaç, içine kapanık bir çocuktur; aynı zamanda çocuğun şefkatli bir yetişkinin ya da şefkatli bir anne veya baba figürünün varlığını aradığı anlamına da gelebilir. Sağda çizim yapan bir çocuk ise iletişim kurma arzusu olan ve dışa dönük bir çocuktan bahsediyor demektir.

Bu kursta sunulan bilgiler sürekli güncellenmektedir. Alacağınız Udemy sertifikasının size hayatınızda ve kariyerinizde, kendinizi geliştirmesinin yanında çok fırsatlar sunacağını biliyoruz. Bu kurstaki bilgilerin öğretmenleriniz, akademisyenlerimiz ve uzman teknik ekibimizce sürekli olarak eklenerek derslerin arttırılması, sık aralıklarla kursunuzu kontrol etmenizi gerektirir. Ömür boyu ulaşımız olan bu kurs, bu sayede size daha güncel ve farklı yaklaşımdaki bilgileri sunmaya devam edecektir.

Bu kurs kimler için uygun:

  • Bu kurs, çocuklarla iletişim içinde olan ya da daha iyi iletişim kurmayı isteyen herkese yöneliktir.

Daha fazla gösterGizle

Top Class Study
Logo